Choď na obsah Choď na menu
 


Inovatívne hnojenie

Základné hnojenie je najdôležitejším procesom pre založenie úspešného porastu.

1. Kvalitná zásoba živinami  -  poľnohospodár by mal poznať chemické a fyzikálne vlastnosti svojich pôd. Každý primárny a sekundárny makro prvok tvorí 99% živej hmoty N, P, K, C, O, H a Ca, S, Mg, Fe. Spolu s mikro prvkami Cu, Zn, Mn, B a Mo  majú svoje zastúpenie pri tvorbe biomasy. Ich nedostatok sa prejaví na kvalite a kvantite úrody, čo niekedy môže mať fatálne následky len kvôli tomu, že pôda prejavuje deficit niektorých elementov. Preto sa najlepšie výsledky dajú dosiahnúť na základe chemických rozborov pôdy, aby sa predišlo nesprávnemu použitiu typu hnojív.


 

2. Obnova mikrobiálneho života v pôde -  Je veľmi veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú vývojové fázy rastlín. Nesmieme zabúdať na mikrobiálny život v pôde, ktorý je dnes stále dôležitejšou témou. Baktérie, prospešné huby, huminové kyseliny atd., ktoré napomáhajú k vyrovnanému odberu živín z pôdy kvalitnou mineralizáciu. Kolobeh hmoty a energie je podmienkou života všetkých organizmov. Všetky živé rastliny, živočíchy a mikroorganizmy poskytujú živiny a najmä energiu pre parazitické organizmy.  Po skončení svojho životného cyklu organizmy odumierajú a skôr či neskôr podliehajú mikróbnemu rozkladu saprotrofnou mikroflórou v procese mineralizácie. Odumretá  organická hmota sa tak stáva zdrojom živín a energie pre mikroorganizmy, ktoré ju využívajú pri súčasnom rozklade až na minerálne zložky. Prvky C, N, P, K, S, Ca, Mg a Fe sa pritom menia z redukovaného stavu na stav oxidovaný, na CO2, NO3-, PO43- a pod. Autotrofné organizmy vedia tieto látky opäť využiť, asimilujú ich a menia z oxidovaného stavu znovu na stav redukovaný. Jednotvárne hnojenie len s minerálnymi hnojivami narúša tento systém a dochádza k oslabeniu k tejto premeny, nakoľko podmienky na rozmnožovanie baktérie sa zhoršia. 


3. Biostimulácia a listová výživa -  V 21. storočí čelíme klimatickým zmenám, čo má obrovský vplyv na abiotický stres .Rastliny trpia nedostatkom živín a vlahy v určitých vývojových fázach. Používanie kvalitných bio stimulátorov a listových hnojív od najlepších firiem skupiny EBIC(EUROPEAN BIOSTIMULANTS INDUSTRY COUNCIL) je cesta k riešeniu spokojnosti. Treba správne nakombinovať listové hnojivá s biostimulátormi správnej vývojovej fázy rastliny a výsledky prinesú synergický efekt.

 

 
 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2021 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Štatistiky

Online: 1
Celkom: 14487
Mesiac: 954
Deň: 17