HNOJIŤ S ČIERNOU  KRIEDOU SA OPLATÍ  NAJVIAC !

28.06.2022

Čo  je ČIERNA KRIEDA a prečo by ste ho mali používať pre svoje pôdy?

Je to unikátne vápenaté hnojivo, ktoré sa ťažko porovnáva s klasickými hnojivami známymi z trhu kvôli jeho zloženiu a účinnosti patrí do prémiovej kategórie.

ČIERNA KRIEDA(CZARNA KREDA) je  z  mäkkého jazerného vápna s vysokým obsahom organického uhlíka a humínových kyselín. Tým sa stáva 100% reaktívnym a prístupným pre pôdne mikroorganizmy. 

Vzhľadom na jeho organické zloženie a vysokú reaktívnosť je možne použiť a počas vegetácie, pred sejbou zeleniny ale aj napr. -kukurice, slnečnice, pšenice, repky, sóje atd. 

Používanie vápnika je veľmi dôležité ako sekundárna živina  Ca+ , ktorá je základným stavebným prvkom každej rastliny. Keď rastlina potrebuje N dusík zoberie si aj vápnik Ca. Hnojivo obsahuje aj ďalšie prvky a stopové prvky: železo, síru, bór, fosfor, draslík, mangán, zinok a meď. 

Nadmerné používanie minerálnych hnojív a odber vápnika okysličuje, zhutňuje, znekvalitňuje pôdu. 

 Každé ročné obdobie prináša nové povinnosti pre tých, ktorí obrábajú pôdu, sad alebo sa starajú o pekný vzhľad svojej záhrady. Pri plánovaní pracovného kalendára v poľnohospodárstve sa pôda pohnojí prísadami, ktoré z nej urobia dokonalé rastové prostredie pre rastliny

Príkladom hnojiva s dobrým zložením sú huminové kyseliny, nie bezdôvodne nazývané "čierne zlato". Čo je humínová kyselina a oplatí sa ju používať .

Humínové kyseliny vznikajú rozkladom organickej hmoty na menšie častice. Preto obsahujú cenné mikroorganizmy a účinné látky, ktoré stimulujú prirodzené procesy, ku ktorým dochádza pri raste rastlín. Pôdny humus je humus, ktorý v prírode vzniká z pozberových zvyškov, medziplodín alebo iných organických častíc. 

Väčšina slovenských pôd obsahuje málo Ca a veľa Mg hlavne južná oblasť od západu až po východ krajiny alebo ich pomer nie je v rovnováhe nezávisle od ph. Táto nerovnováha spôsobuje zníženie úrodnosti pôdy a mnohé negatívne faktory.

ČIERNA KRIEDA(CZARNA KREDA) je najideálnejším riešením pre nápravu úrodnosti pôdy pred aj počas vegetácie. Je možné použiť aj do ekologického poľnohospodárstva.

Pre svoje cenné vlastnosti hnojivo podporuje rozvoj prospešných mikroorganizmov v pôde a zároveň likviduje plesne, hnilobné baktérie a iné patogény. Umožňuje vám udržiavať správnu hladinu pH v pôde. Pomáha zvyšovať odolnosť rastlín proti poliehaniu a podporuje zdravý vývoj vlasových korienkov rastlín. Bez problémov sa dá použiť vo všetkých úžitkových kategóriách pôd, lúk a pasienkov. Použitie hnojiva obmedzuje rozvoj plesní, chorôb, burín a parazitov. 

JE MOŽNÉ APLIKOVAŤ KAŽDÝ ROK !